Spalovače tuků

Vše o spalovačích. Jak vybrat?

  • Jaké aktivní látky obsahují spalovače?
  • Tipy spalovačů.
  • Jaké vedlejší účinky mohou vyvolávat?
  • Jaké efektivity lze dosáhnout pomocí doplňků pro spalování?

 

#showmore#

 

spalovace tuků1

Na úvod treba povedať, že všetky spaľovače pomáhajú spaľovať tuk iba ak je kalorický prijem v strave menší ako kalorický výdaj. 

Doplnky výživy s aktívnymi látkami obsiahnutými v spaľovačoch pomáhajú energiu uloženú vo forme podkožného tuku efektívnejšie premieňať na energiu, pripadne niektoré dostať organizmus do mierneho stresu, kedy je kalorická spotreba organizmu zvýšená.

Najznámejšia aktívna látka v spaľovačoch je L-carnitín

 

Je to látka telu vlastná produkujú ju pečeň a obličky z aminokyselín lyzín a metionín.1   Karnitín hrá pri výrobe energie rozhodujúcu úlohu. Transportuje mastné kyseliny s dlhým reťazcom do mitochondrií, takže sa môžu oxidovať („spaľovať“) a produkovať energiu. Transportuje tiež toxické zlúčeniny generované z tejto bunkovej organely, aby sa zabránilo ich akumulácii. Vzhľadom na tieto kľúčové funkcie je karnitín koncentrovaný v tkanivách, ako sú kostrové a srdcové svaly, ktoré využívajú mastné kyseliny ako palivo v potrave.(1)

Kofein - se také často vyskytuje v  suplementech na podporu spalování, hlavně v těch předtréninkových. Kofein jako aktivní stimulant může přispět k vyššímu výdeji energie a tím zvýšit schodek mezi přijatými a vydanými kaloriemi během dne. 

Synefrin  - je derivát fenyletylaminu, který se přirozeně vyskytuje v hořké pomerančové šťávě (Citrus aurantium). Tato látka se může syntetizovat iv lidském těle pomocí stejných cest, které se podílejí na syntéze katecholaminů. Synefrin je látka obvykle zahrnuta do produktů na hubnutí, protože může aktivací beta3 adrenergních receptorů vyvolat  významné zvýšení bazální rychlosti metabolismu a lipolýzy.  (2)

CLA  (konjugovaná kyselina linolová) je mastná kyselina u které je klinicky prokázáno, že  snižuje tělesný tuk,  zvyšuje definici svalové hmoty a podporuje  celkové zdraví.  (3)

Chitosan  - polysacharid získávaný ze schránek korýšů jako jsou krevety, mořské raky a krabi. Jedná se o nestravitelnou látku, která díky své vlastnosti  vázat v tlustém střevě tuky a tím blokovat jejich vstřebávání , přispívá k hubnutí a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Vědecké studie , kde byla porovnávána skupina lidí užívajících chitosan v porovnání se skupinou užívajících placebo došla k závěru: "Chitosan byl schopen snížit průměrnou tělesnou hmotnost až na 3 kg během 90-denního období studie. Spolu s tím došlo také ke zlepšení složení těla, antropometrických parametrů a HbA1C, což odráží celkové přínosy pro jednotlivce s nadváhou. Kromě toho došlo i ke zlepšení skóre kvality života. Bylo to bezpečné a dobře tolerované všemi subjekty" (4)

Jaké vedlejší účinky mohou vyvolávat?

Doplňky výživy podporující spalování tuků lze rozdělit na dva základní typy:

- Stimulanty  (užívají se nejčastěji ráno a před tréninkem, stimulují organismus a přivádějí do zvýšeného stresu) což může mít za vedlejší účinek nespavost, zvýšený krevní tlak, pocity úzkosti. Tyto vedlejší účinky jsou samozřejmě individuální. Také mají schopnost stimulovat odvodnění organizmu, což ukáže lepší výsledek na váze, ale ztráta vody není ztrátou tuku. 

- Nestimulující látky (jako například karnitin, chitosan, cla) které nemají tyto nežádoucí účinky, protože mechanismus jejich působení nespočívá ve zrychlení metabolismu stresem . Doporučují se lidem citlivějším na zmíněné faktory.     

Aké výsledky sa dajú očakávať od suplementácie doplnkov výživy na spaľovanie tuku? Doplnky samé o sebe nevytvoria energetický deficit medzi prijatými a vydanými kalóriami. Pokiaľ konzumujete nedmerné množstvo potravy nemajú účinok.Niektoré však môžu vytvoriť menší pocit hladu a tým dopomôcť k dopracovaniu sa do cieľa. Silnejšie stimulačné spaľovače majú o niečo rýchlejší efekt aj kvôli (v niektorých prípadoch) strate vody, majú však aj niekedy hore spomínané vedľajšie účinky.  Naproti tomu zdravé nestimulujúce doplnky môžu vyvolať síce slabší , no z dlhodobejšieho hľadiska lepší výsledok s pozitívnejším dopadom na zdravie. Reálne sa dá očakávať 10 až 25% lepší konečný výsledok na strate tuku ako keby ste tieto doplnky nepoužívali. 

#showmore#


Zdroje:

1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Carnitine-HealthProfessional/

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4972152/

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4574006/

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26747458

 

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem

cla
CLA PERFORMANCE 1000MG / 60 KAPSLÍ
Kód: 175
CLA (konjugovaná kyselina linolová) je mastná kyselina u které je klinicky prokázáno, že snižuje tělesný tuk.
345 Kč
Skladom
   
chitosan 120
CHITOSAN 120 tablet
Kód: 122
Díky své vlastnosti vázat v tlustém střevě tuky, blokuje jejich vstřebávání.
345 Kč
Skladom
   
Akce
carnitin performance t
  • 450 Kč
    18 %
L-CARNITINE PERFORMANCE 90 TABLET
Kód: 178
Tabletová forma L-karnitinu. 
369 Kč
Skladom
   
thermo24
  • 480 Kč
    18 %
THERMO24 90tablet
Kód: 95
Thermo24 účinný a efektivní doplněk při spalování tělesného tuku , který je vhodný i pro osoby bez fyzické zátěže. Stimuluje termogenezi (Tvorbu tepla v organismu) která má za...
389 Kč
Skladom
   
karnitin 500ml
L-KARNITÍN 100 000 500ml
Kód: 125
L-karnitin je látka, která zintenzivňuje přeměnu tuků tím, že na sebe váže mastné kyseliny obsažené v tucích a umožňuje jejich přechod přes mitochondrionální membránu buňky, kde...
489 Kč
Skladom
   
thermo performance
THERMO-PERFORMANCE 120 kapslí
Kód: 92
Výkonný spalovač tuků, který obsahuje kombinaci nejúčinnějších látek pro spalování. Synefrin, kofein, extrakt ze zeleného čaje a karnitin tartrát. 
595 Kč
Skladom
   

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem